Habemus papam: Lev XIV.

Kardinál kardinál Robert Francis Prevost už ako Lev XIV. počas svojho prvého požehnania Urbi et Orbi.

Kardináli zvolili v druhom dni konkláve, počas štvrtého hlasovania za pápeža kardinála Roberta Francisa Prevosta, ktorý si zvolil meno Lev XIV.

Prvý augustiniánsky pápež má takmer 70 rokov. Bývalý prefekt Kongregácie pre biskupov bol zvolený o 18.07 hod. Je 267. pápežom v dejinách.

Robert Francis Prevost, O.S.A., bývalý prefekt Dikastéria pre biskupov, emeritný arcibiskup-biskup Chiclayo, sa narodil 14. septembra 1955 v Chicagu (Illinois, Spojené štáty americké). V roku 1977 vstúpil do noviciátu Rehole svätého Augustína (O.S.A.) v provincii Našej Panej Dobrej rady v Saint Louis. Dňa 29. augusta 1981 zložil slávnostné sľuby. Študoval na Catholic Theological Union v Chicagu, kde získal titul z teológie.

Vo veku 27 rokov ho rehoľa vyslala do Ríma, aby študoval kánonické právo na Pápežskej univerzite svätého Tomáša Akvinského (Angelicum). Kňazskú vysviacku prijal 19. júna 1982. Licenciát získal v roku 1984 a následne bol vyslaný na misie do Chulucanas v Piure v Peru (1985 – 1986).

V roku 1987 získal doktorát s dizertáciou na tému: „Úloha miestneho priora v Reholi svätého Augustína“. V tom istom roku bol zvolený za direktora pre povolania a misie augustiniánskej provincie „Matky Dobrej rady“ v Olympia Fields, v štáte Illinois (USA). V roku 1988 bol vyslaný na misie do Trujilla ako riaditeľ spoločného formačného projektu pre augustiniánskych kandidátov z vikariátov Chulucanas, Iquitos a Apurímac. Tam pôsobil ako prior komunity (1988 – 1992), formačný direktor (1988 – 1998) a vychovávateľ profesov (1992 – 1998). V arcidiecéze Trujillo pôsobil ako súdny vikár (1989 – 1998), profesor kánonického práva, patristiky a morálnej teológie v kňazskom seminári „San Carlos e San Marcelo“.

V roku 1999 bol zvolený za provinciála provincie „Matky Dobrej rady“ (Chicago). Po dvoch a pol roku ho generálny kapitula zvolila za generálneho priora, pričom tento úrad mu bol zverený opätovne na generálnej kapitule v roku 2007. V októbri 2013 sa vrátil do svojej provincie (Chicago), kde pôsobil ako vychovávateľ profesov a provinciálny vikár až do chvíle, keď ho pápež František 3. novembra 2014 vymenoval za apoštolského administrátora diecézy Chiclayo v Peru a zároveň ho povýšil do hodnosti titulárneho biskupa sufránskeho. Canonické prevzatie diecézy sa uskutočnilo 7. novembra za prítomnosti apoštolského nuncia Jamesa Patricka Greena. Biskupskú vysviacku prijal 12. decembra, na sviatok Panny Márie Guadalupskej, v diecéznej katedrále. Biskupom Chiclayo sa stal 26. septembra 2015. Od marca 2018 bol druhým podpredsedom Peruánskej biskupskej konferencie. Pápež František ho vymenoval za člena Kongregácie pre klérus v roku 2019 a za člena Kongregácie pre biskupov v roku 2020.

Dňa 15. apríla 2020 ho pápež vymenoval za apoštolského administrátora diecézy Callao.

Od 30. januára 2023 je prefektom Dikastéria pre biskupov a predsedom Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku.

Dňa 6. februára 2025 ho Svätý Otec František povýšil do hodnosti kardinála-biskupa a priradil mu titul suburbikárnej cirkvi v Albane.

Pápež František ho kreoval za kardinála na konzistóriu 30. septembra 2023 a pridelil mu diakoniu svätej Moniky.

Je členom:

  • dikastérií: pre evanjelizáciu – sekcia pre prvú evanjelizáciu a nové partikulárne cirkvi; pre náuku viery; pre východné cirkvi; pre klérus; pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života; pre kultúru a vzdelávanie; pre legislatívne texty;
  • Pápežskej komisie pre Mestský štát Vatikán.

Prvé slová pápeža Leva XIV.

Pokoj vám všetkým!

Drahí bratia a sestry, toto je prvý pozdrav Zmŕtvychvstalého Krista, dobrého pastiera, ktorý dal život za Božie stádo. Aj ja si želám, aby tento pozdrav pokoja prenikol do vášho srdca, aby dosiahol vaše rodiny, všetkých ľudí kdekoľvek na svete, všetky národy, celý svet. Pokoj vám!

Toto je pokoj Zmŕtvychvstalého Krista – pokoj neozbrojený a odzbrojujúci, pokorný a vytrvalý. Pochádza od Boha, od Boha, ktorý nás všetkých bezpodmienečne miluje. V našich ušiach ešte stále znie ten tichý, no vždy odvážny hlas pápeža Františka, ktorý žehnal Rímu!

Pápež, ktorý v ten veľkonočný deň žehnal Rímu, žehnal celý svet. Dovoľte mi pokračovať v tom istom požehnaní: Boh nás má rád, Boh vás všetkých miluje a zlo nezvíťazí! Sme v Božích rukách. Preto sa nebojme – ruka v ruke s Bohom a medzi sebou kráčajme vpred. Sme Kristovými učeníkmi. Kristus ide pred nami. Svet potrebuje jeho svetlo. Ľudstvo potrebuje jeho prítomnosť ako most, cez ktorý k nemu prichádza Boh a jeho láska. Pomáhajte nám aj vy – a pomáhajme si navzájom – budovať mosty cez dialóg a cez stretnutie, aby sme boli jedným ľudom pokoja. Vďaka pápežovi Františkovi!

Chcem poďakovať aj všetkým spolubratom kardinálom, ktorí si vybrali mňa, aby som sa stal Petrovým nástupcom a kráčal s vami ako jedna Cirkev – Cirkev, ktorá vždy hľadá pokoj a spravodlivosť a usiluje sa konať ako muži a ženy verní Ježišovi Kristovi, bez strachu ohlasovať evanjelium a byť misionármi.

Som synom svätého Augustína, augustinián, ktorý povedal: „S vami som kresťan, pre vás som biskup.“ V tomto duchu môžeme všetci kráčať spolu do vlasti, ktorú nám Boh pripravil.

Osobitne pozdravujem Rímsku Cirkev! [potlesk] Musíme spolu hľadať spôsoby, ako byť misionárskou Cirkvou – Cirkvou, ktorá buduje mosty a vedie dialóg, vždy pripravená prijať – ako toto námestie s otvorenými ramenami – všetkých, ktorí potrebujú našu lásku, našu prítomnosť, dialóg a porozumenie.

(Po španielsky)
Y si me permiten también, una palabra, un saludo a todos aquellos y en modo particular a mi querida diócesis de Chiclayo, en el Perú, donde un pueblo fiel ha acompañado a su obispo, ha compartido su fe y ha dado tanto, tanto para seguir siendo Iglesia fiel de Jesucristo.

(Pracovný preklad)
A ak mi dovolíte, jedno slovo – pozdrav všetkým, a osobitne mojej drahej diecéze Chiclayo v Peru, kde verný ľud sprevádzal svojho biskupa, zdieľal s ním vieru a dal veľa, naozaj veľa, aby naďalej zostal vernou Cirkvou Ježiša Krista.

Vám všetkým, bratia a sestry z Ríma, z Talianska i celého sveta: chceme byť synodálnou Cirkvou, Cirkvou na ceste, ktorá neprestajne hľadá pokoj a lásku a usiluje sa byť nablízku najmä tým, ktorí trpia.

Dnes je deň modlitby k Panne Márii Pompejskej. Naša Matka Mária túži vždy kráčať s nami, byť nám nablízku, pomáhať nám svojím orodovaním a svojou láskou.

A tak sa chcem spolu s vami pomodliť. Modlime sa spoločne za toto nové poslanie, za celú Cirkev, za pokoj vo svete a prosme o túto osobitnú milosť Máriu, našu Matku.

[Zdravas’, Mária]

Preklad Martin Jarábek

Zdroj: www.vatican.va, www.vatican.va